Forum SST Strona Główna


FAQ Szukaj Użytkownicy Profil

 RejestracjaRejestracja   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
Broń

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SST Strona Główna -> Waffe
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
[SST]PoLo

Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kalisz

PostWysłany: Pon 22:40, 17 Mar 2008    Temat postu: Broń

Pistolet TT

[link widoczny dla zalogowanych]

Pistolet samopowtarzalny produkcji radzieckiej (cal. 7,62 mm). Skonstruowany przez Fiodora Tokariew'a w 1930 r. (prototypy które były ciągle ulepszane). Strzelał amunicją 7,62 x 25 mm. Broń ta miała zastąpić przestarzałe już rewolwery Nagant. W 1936 r. po przyjęciu do uzbrojenia Armii Czerwonej rozpoczęła się jego masowa produkcja. Niewątpliwą zaletą tej broni była duża przebijalność co czyniło że popularna TT - ka miała kopa. Wadą było to, że był wykonany ze słabych materiałów co często odbijało się na celności broni.
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
[SST]PoLo

Dołączył: 08 Lut 2008
Posty: 10
Przeczytał: 0 tematów

Skąd: Kalisz

PostWysłany: Pon 23:19, 17 Mar 2008    Temat postu: Colt M1911

Pistolet Colt M1911

[link widoczny dla zalogowanych]

Pistolet samopowtarzalny produkcji amerykańskiej (cal. 11,43 mm). Skonstruowany przez Johna Browninga w 1900 r. Amunicja - .45 ACP. Broń ta weszła w posiadanie armii amerykańskiej w 1926 r. Przez wielu specjalistów uważany za jeden z najlepszych pistoletów na świecie. Używany jest do dziś prywatnie, jest też symbolem broni krótkiej ameryki. M1911 był bardzo nowoczesną, niezawodną i ergonomiczną bronią, dlatego też rozwiązania w nim zastosowane wykorzystywane są w wielu innych konstrukcjach. W armii Amerykańskiej następcą słynnego Colta została została Beretta 92f.
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
[SST]Stos

Dołączył: 26 Lut 2008
Posty: 15
Przeczytał: 0 tematów



PostWysłany: Śro 13:55, 19 Mar 2008    Temat postu:

9mm VIS wz. 1935

Odrodzone po zaborach Wojsko Polskie wyposażone było w różnorodne typy broni i uzbrojenia. Taka mozaika typów występowała także w dziedzinie broni krótkiej. Powodowało to problemy natury zaopatrzeniowej (liczba stosowanych typów amunicji) jak i związane ze sprawną działalnością zaplecza rusznikarskiego. By ujednolicić wyposażenie dowódców w końcu lat dwudziestych XX w. Departament Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych rozpoczął działania zmierzające do pozyskania nowoczesnej broni krótkiej. Po rozważaniach różnych wariantów zaakceptowano projekt zgłoszony przez Piotra Wilniewczyca, pracownika Państwowych Wytwórni Uzbrojenia. Projekt zawierał rysunek zestawieniowy oraz opis pistoletu wz. PW 1928. Jednocześnie konstruktor zobowiązał się do wykonania prototypu oraz przeprowadzenia niezbędnych prób w bardzo krótkim terminie. Piotr Wilniewczyc wespół z Janem Skrzypińskim opracowali na przełomie 1930/1931 r. projekt techniczny pistoletu, który przedstawili wraz z zastrzeżeniami patentowymi do Urzędu Patentowego w Warszawie w dniu 15 stycznia 1931 r. Urząd Patentowy udzielił patentu nr. 15567 dnia 8 lutego 1932 r. Jeszcze w 1931 r. w Fabryce Karabinów w Warszawie wykonano składający się z 48 części prototyp oznaczony od pierwszych nazwisk konstruktorów WIS wz. 1931. W trakcie prowadzonych badań i testów (6000 strzałów) w Centrum Badań Balistycznych w Zielonce dokonywano na bieżąco doskonalenia broni. Wykonano kolejne prototypy z szeregiem wprowadzonych zmian. Następnie na przełomie 1932/1933 r. przystąpiono do wykonania serii próbnej. W międzyczasie na wniosek wojskowych zmieniono nazwę pistoletu na VIS (łac. siła). Wykonane w Fabryce Broni w Radomiu pistolety rozesłano po kilka sztuk do 4, 21, 72 pp, 6 pułku ułanów, 3 i 10 psk oraz 5, 21 i 27 pal celem przeprowadzenia dalszych testów oraz sprawdzenia walorów użytkowych nowej broni. W 1936 r. po zapoznaniu się z wynikami oraz opiniami dotychczasowych użytkowników pistolet oznaczony jako VIS wz. 1935 skierowano do produkcji seryjnej w Fabryce Broni w Radomiu.



Do wybuchu wojny wykonano około 40 tysięcy sztuk pistoletów. Pistolety przedwojennej produkcji charakteryzowały się bardzo dobrą jakością i starannym wykończeniem. Do noszenia broni stosowano skórzane futerały wyposażone w dwie kieszenie dla magazynków zapasowych. Należy nadmienić, że opracowano wersję VIS - a na nabój 11,43 x 23 mm Colt czy sportowy 5,6 x 15 mm. Prowadzono także próby nad przystosowaniem broni do ognia seryjnego, jednak w związku z pracami nad pistoletem maszynowym MORS prace te zaniechano. Po kampanii wrześniowej i zajęciu Polski, w połowie 1940 r. Niemcy wznowili produkcję VIS - a w Radomiu. Podstawową zmianą w stosunku do pistoletów produkcji polskiej był brak godła Polski i numeru seryjnego na zamku oraz gniazda zaczepowego do przyłączenia futerału-kolby. Każda niemiecka seria była oznaczona literami alfabetu (od A do Z) oraz czterema cyframi (od 0001 do 9999). Generalnie wytwarzane przez okupanta pistolety możemy podzielić na cztery różne wersje:

*Pistolety I wersji produkowano do końca 1940 r. Serie od A do D. Broń nadal charakteryzowała się wysoką jakością i starannością wykonania. Pistolety były polerowane i oksydowane na kolor ciemnogranatowy. Zmieniono kształt futerału wyposażając go w pojedynczą kieszeń na zapasowy magazynek.
*Pistolety II wersji produkowano od 1941 do 1943 r. Serie od E do W. Pistolety były mniej starannie wykończone w porównaniu z I wersją. Posiadały nie polerowane powierzchnie, cienką warstwę oksydy oraz lekkie luzy na prowadnicach szkieletu i zamka.
*Pistolety III wersji produkowano w 1944 r. Seria Z oraz ponownie od A do J. W odróżnieniu od pozostałych, pistolety tej wersji nie posiadają zaczepu zamkowego. Okładki zostały wykonane z czarnego lub czerwonego ebonitu oraz drewna. W związku ze zbliżającym się frontem w końcu 1944 r. park maszynowy został ewakuowany do austriackich zakładów Steyr i tam wznowiono produkcję.
*pistolety IV wersji produkowane były już w Austrii do kwietnia 1945 r. Seria K. Ta ostatnia produkowana seryjnie wersja VIS - a posiadała zmienione okładki z tworzywa sztucznego, brak zaczepu zamkowego, uproszczony mechanizm powrotny oraz donośnik magazynka z pistoletu Walther P - 38.


Łącznie w czasie II wojny światowej zakłady w Radomiu oraz w Austrii opuściło około 350 tys. VIS - ów na potrzeby wojsk niemieckich. Polakom z ruchu oporu udało się zmontować niewielką liczbę tej broni z elementów przeszmuglowanych z radomskiej fabryki z lufami dorabianymi w warsztatach AK w Warszawie.

Pistolet VIS jest bronią samopowtarzalną przystosowaną do prowadzenia ognia pojedynczego. Wyprodukowane egzemplarze do nr. 3000 były wykonane ze stali stopowej, następne ze stali węglowej. Przeładowanie broni następuje w wyniku wykorzystania energii odrzutu zamka. Zasilanie w amunicję jest realizowane poprzez jednorzędowy ośmio nabojowy magazynek pudełkowy umieszczony tradycyjnie w chwycie poprzez zatrzask magazynkowy. Przycisk zatrzasku znajduje się na lewej ściance szkieletu w pobliżu kabłąka. Mechanizm powrotny znajduje się pod lufą. Do blokowania zamka w położeniu do rozkładania i składania pistoletu zastosowano skrzydełkowy zaczep zamkowy, także umieszczony na lewej ściance szkieletu. Zatrzask zamka łączy szkielet z zamkiem i zatrzymuje go w tylnym położeniu po wystrzeleniu ostatniego pocisku. Po zmianie magazynka umożliwia on kontynuowanie strzelania bez konieczności ręcznego odciągania zamka. W VIS - ie zastosowano podwójny system zabezpieczenia przed przypadkowym wystrzałem. Bezpiecznikiem podstawowym jest samoczynny bezpiecznik chwytowy zamocowany na osi zamka. Działa on na zasadzie szyny spustowej. Umożliwia oddanie strzału dopiero w momencie pewnego uścisku chwytu pistoletu. Dodatkowo pistolet można zabezpieczyć za pomocą umieszczonego w zamku zwalniacza kurkowego lub przez ustawienie kurka w położeniu bezpieczeństwa. Po częściowym rozłożeniu możemy wyróżnić elementy: szkielet, zamek, lufa, zatrzask zamkowy, mechanizm powrotny i magazynek. Pistolet VIS został zaprojektowany do amunicji 9 x 19 mm Parabellum.

Polskie VIS - y odznaczały się bardzo starannym wykonaniem, dużą celnością i niezawodnością. W 1992 r. Zakłady Metalowe ,,Łucznik" w Radomiu na podstawie oryginalnej dokumentacji technicznej wyprodukowały krótką serię VIS - a na amunicję Parabellum. Broń oferowano w komplecie z magazynkiem, akcesoriami do czyszczenia i konserwacji dla kolekcjonerów i prywatnych użytkowników. Cena takiego kompletu miała wynosić ok. 1000 USD (przy zakładanych 1000 sztuk rocznie), dla porównania oryginalna niemiecka wersja pistoletu na Berlińskiej Giełdzie Uzbrojenia (1992 r.) była oferowana w cenie 950 marek niemieckich.

Dane techniczne:

*masa pistoletu z pełnym magazynkiem: 1,12kg,
*masa załadowanego magazynka: ok. 0,17kg,
*długość pistoletu: 200 mm,
*wysokość: 140 mm,
*długość lufy: 120 mm,
*długość części bruzdowanej: 100 mm,
*liczba bruzd: 6, skok bruzd: 250 mm,
*prędkość początkowa pocisku: 345 m/s,
*donośność skuteczna: 50m,
*szybkostrzelność praktyczna: 10 strz./min
Powrót do góry
Zobacz profil autora

Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum SST Strona Główna -> Waffe Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
 
Regulamin